چگونگی شکل گیری المپیک ویژه در ایران

المپیک ویژه ایران در سال ۱۳۷۷ با حضور آقای سارجنت شرایور مدیر المپیک ویژه بین المللی در ایران شکل گرفت. پس از شرکت دو نفر از ایران در مراسم المپیک ویژه سال ۱۹۹۹ در ایالات متحده (کارولینای شمالی) و بازدید از دفتر مرکزی المپیک ویژه و گذراندن دوره توجیهی، اعتبار نامه نمایندگی رسمی المپیک ویژه ایران به مدت یکسال صادر گردید.

تاریخچه تشکیل

جهت تاسیس و اجرائی کردن برنامه های المپیک ویژه در ایران، در تاریخ ۲۸/۳/۱۳۸۱ با مشارکت تعدادی از اساتید دانشگاهها در رشته های توانبخشی و روانشناسی و خانواده های کودکان کم توان ذهنی شکل گرفت،  مشارکت در فعالیت ها با تشکیل چند جلسه  پیگیری شد و این امر موجب شد “سازمان بین المللی المپیک ویژه (SOI[1])” و ” المپیک ویژه منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا (MENA[2])” ضمن به رسمیت شناختن توانایی های ایران، سهمیه های خوبی در کلیه بازی های جهانی و منطقه ای به ایران اختصاص دهند که این موضوع موفقیتی درخور توجه جهت دستیابی به اهداف متعالی جمهوری اسلامی ایران در زمینه توانمند سازی موسسات غیر دولتی و واگذاری امور به بخش های غیر دولتی طبق اصل ۴۴ قانون اساسی بخصوص در رابطه با معلولین ذهنی می تواند محسوب گردد.

مشارکت در فعالیت های المپیک ویژه از سال ۱۳۸۱ تا کنون تنها با هماهنگی سازمان های دولتی و موسسات غیر دولتی مرتبط با ورزش، توانبخشی و کم توانان ذهنی میسر گردید. بنابراین به طور مکرر با اطلاع رسانی، دعوت و مذاکره با سازمان بهزیستی کشور؛ سازمان آموزش و پرورش استثنایی؛ سازمان تربیت بدنی؛ کمیته ملی المپیک؛ شرکت خدمات ورزشی وزارت آموزش و پرورش، دانشگاه علوم بهزیستی و دانشکده توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی ایران، مراکز تربیت معلم آموزش و پرورش و مراکز موسسه غیر انتفاعی مرتبط با کم توانان ذهنی موفق به فعالیت هایی شدیم که توانستیم در کلیه برنامه های جهانی و منطقه ای شرکت نماییم.

در سال ۱۳۸۱، المپیک ویژه ایران به طور رسمی به عضویت المپیک ویژه منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا (منا) در آمد و تا کنون توانسته است علاوه بر خدمت رسانی به بیش از سی هزار نفر افراد دارای اختلالات ذهنی و هوشی (ID)، با برگزاری دوره های آموزشی داخلی و بین المللی، در بازی های منطقه ای و جهانی شرکت نماید.

در تاریخ هشتم مارس ۲۰۱۷، اعتبارنامه المپیک ویژه ایران تمدید و  صادر گردید. در زیر می توانید اعتبارنامه ها را ملاحظه بفرمایید.

 

[۱] Special Olympics International

[۲] Middle East and North Africa

فهرست