حضور ورزشکاران المپیک ویژه در اولین کافه ویژه افراد با سندرم داون و اوتیسم

سندروم داون و اوتیسم فقط یک تفاوت است، نه ناتوانی

کافه دانتیسم  سه شنبه ۱۱ اردیبهشت در تهران افتتاح شد این کافه توسط ۱۰ تا از بچه های مبتلا به اوتیسم و سندروم داون اداره میشه.. چند تا از این بچه ها ورزشکاران المپیک ویژه هستند. رئیس المپیک ویژه ایران هم در این مراسم حضور یافت.

کافه‌ای که  افتتاح شده است و هنوز در حد قهوه آماده و چای و آبمیوه طبیعی به مشتریان خدمات ارائه می‌دهد و  به‌زودی این کافه به وسایل حرفه‌ای یک کافی‌شاپ مجهز می‌شود تا ۳۵ خدمه آن که همه مبتلا به اختلال‌های ذهنی‌اند، بتوانند به‌صورت شیفتی آنجا کار کنند و درآمد هرچند کوچکی داشته باشند و از طرفی پذیرش از طرف جامعه را تجربه کنند.

کافه آنقدرها  بزرگ نیست و دورتادورش را سبد و دسته‌های گلی فراگرفته که متعلق به روز افتتاحیه است. شش، هفت میز دارد که همه پر هستند و بعدا معلوم می‌شود خانواده این بچه‌ها هستند که کارکردن بچه‌هایشان را در لباس فرم آبی کافه دانتیسم تماشا می‌کنند. پیانوی کوچکی گوشه کافه قرار دارد که به نوبت یکی از بچه‌ها پشت آن قرار می‌گیرد و می‌نوازد و می‌خواند.  قرار است در ماه مبارک رمضان به‌مدت یک ماه به این بچه‌ها آموزش بدهند .

مادر زهراالسادات می‌گوید: «فرق ما با خانواده‌های دیگر بچه‌های مبتلا این است که از حضور در جامعه نمی‌ترسیم و بچه‌هایمان را به مدرسه عادی می‌فرستیم و هر روز بیرون می‌بریم. امیدوارم که مردم برای حمایت این بچه‌ها به کافه دانتیسم سر بزنند و خودشان ببینند که سندروم داون و اوتیسم فقط یک تفاوت است، نه ناتوانی».

 

این کافه در میدان ونک، خیابان ونک، پاساژ آیینه، طبقه اول واقع شده‌است.

فهرست