گزارش کامل نوزدهمین همایش بازیهای المپیک ویژه ایران +تصاویر

damghan1رییس المپیک ویژه ایران : المپیک ویژه ، فقط ورزش نیست

 نوزدهمین همایش بازیهای المپیک ویژه ایران با حضور ۲۰۰ ورزشکار از  ۱۵ مرکز حمایتی کم توانان ذهنی و عضو المپیک ویژه ایران ، خانواده های آنان ، مربیان و مسئولان مراکز حمایتی، مسئولان محلی و کمیته های اجرایی و فنی المپیک ویژه ایران در مرکز ترویج و توسعه تکنولوژی رسول اکرم (ص) دامغان برگزار شد.

دکتر ” اصغر دادخواه ” رییس المپیک ویژه ایران در مراسم افتتاحیه این همایش بازیها که با حضور مسئولان بهزیستی استان سمنان و شهر دامغان و همچنین مسئولان آموزش و پرورش استثنایی دامغان و دانشگاههای دامغان و آزاد اسلامی دامغان برگزار شد، یکی از اهداف برگزاری این همایش ها در استانها و شهرهای مختلف کشور را آشنایی مسئولان بخش های دولتی و غیردولتی با ” المپیک ویژه ” عنوان کرد.   وی گفت که آشنایی مسئولان با المپیک ویژه و فعالیت های آن ، در همکاری نهاد ها و سازمانهای مختلف و جذب مددجو و پذیرش عضو بیشتر  موثر خواهد بود.  وی از تمامی مسئولان تشکل های غیردولتی و سازمانهای دولتی شرکت کننده و همچنین حامیان برگزاری این دوره از همایش بازیهای المپیک ویژه ایران که در دامغان برگزار شده است ، تشکر کرد. او از مدیرکل محترم بهزیستی استان سمنان ، رئیس محترم بهریستی دامغان و همچنین روسای محترم مرکز ترویج و توسعه تکنولوژی حضرت رسول اکرم (ص) و دانشگاه دامغان که از برگزاری نوزدهمین همایش بازیهای المپیک ویژه ایران در دامغان پشتیبانی کردند، تقدیر کرد.

همچنین وی از چاپ اولین شماره از کتابنامه المپیک ویژه ایران و حمایت های سازمان بهزیستی کشور ، وزارت ورزش و جوانان ،  وزارت کشور و وزارت آموزش و پرورش ، بعنوان خبرهای خوب برای خانواده المپیک ویژه گفت ، که جزئیات آن بمرور اعلام خواهد شد.

دکتر دادخواه، برگزاری بیستمین همایش بازیهای المپیک ویژه ایران را در تهران اعلام کرد و افزود: روزهای هفتم و هشتم بهمن ماه ۹۵دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی برای برگزاری این دوره از بازیها پیش بینی شده که دستورالعمل آن بزودی برای نمایندگی های سراسر کشور منتشر خواهد شد.  وی با اشاره به اینکه نمایندگی ها می توانند از الان خود را برای شرکت در بیستمین همایش در تهران آماده کنند ، تاکید کرد که المپیک ویژه ، فقط ورزش نیست و  امیدوارم از برنامه های پیش بینی شده و فرصتی که جهت تعاملات بیشتر و آموزش های گوناگون فراهم شده ، نهایت بهره را به نفع ورزشکاران عضو المپیک ویژه ببریم.

modir-kolمدیر کل بهزیستی استان سمنان: امیدوارم جامعه به رشدی برسد که معلولان همانند دیگران، فعال باشند/

  مدیرکل بهزیستی استان سمنان طی سخنانی در مراسم افتتاحیه نوزدهمین همایش بازیهای المپیک ویژه ایران گفت: امیدوارم  جامعه به اندازه ای از رشد برسد که معلولان نیز در کنار افراد دیگر ، در جامعه فعال باشند.ئ ” علیرضا ایزدپور ” افزود: سیاست سازمان بهزیستی ، ادغام و حضور فعال معلولان در جامعه است که می بایست با آگاهی لازم به جامعه و توانمندسازی معلولان و ناتوانان ، بتوانیم این شرایط را فراهم کنیم.  وی از ورزشکاران، و مسئولان ۱۵ مرکز عضو المپیک ویژه ایران که سبب برپایی این همایش بازیها شدند ، قدردانی کرد و اظهارداشت: من حامل پیام رییس و معاون توانبخشی سازمان بهزیستی کشور هستم چون آنان تمایل داشتند که در این همایش حضور داشته باشند ولی نتوانستند.

وی با تاکید بر این نکته که تعامل بین بخشی سبب برگزاری این همایش بازیهای المپیک ویژه شد، گفت : دو روز همایش و برنامه هایی که تدارک دیده شده برای نوزدهمین همایش بازیهای المپیک ویژه ایران ، فرصت خوبی است که همه باید از آن استفاده کنیم .

khorasaniگزارش میزبان نوزدهمین همایش بازیهای المپیک ویژه ایران:  رییس مرکز توان یابان دامغان

  در ادامه ، ” علیرضا خراسانی ” رییس مرکز توان یابان دامغان به عنوان میزبان اصلی نوزدهمین همایش بازیهای المپیک ویژه ایران گزارش کوتاهی از برگزاری این همایش کشوری ارائه داد.

وی گفت که این همایش با حضور حدود ۴۰۰ نفر،  ۲۰۰ ورزشکار پسر و دختر از ۱۵ مرکز عضو المپیک ویژه ایران و حدود یکصد مربی و همراه ورزشکاران و با همکاری و همراهی حدود ۶۰ داوطلب از دانشگاه های دامغان و آزاد اسلامی دامغان و ۲۵ تن اعضای کمیته های اجرایی و فنی ، برگزار شده است و  بازی های این همایش ، با همکاری کمیته اجرایی ، در سه رشته بوچی ، دو ومیدانی و بدمینتون برگزار می شود .

وی از حامیان نوزدهمین همایش بازیها ، بویژه شهرداری دامغان ، مرکز ترویج و توسعه تکنولوژی رسول اکرم (ص) ، دانشگاه دامغان و راه آهن دامغان  تشکر و قدردانی کرد.

سرود جدید من می توانم، اجرای داوطلبان مرکز توان یابان دامغان

  مراسم با شکوه افتتاحیه نوزدهمین همایش بازیهای المپیک ویژه ایران که با رژه ورزشکاران کم توان ذهنی عضو المپیک ویژه ایران آغاز شده بود ،  با سرود ” من می توانم ” و همراهی  تمامی ورزشکاران و شرکت کنندگان ، به اتمام رسید. این سرود با شعری پرمعنا که اهداف المپیک ویژه ایران (آگاهی دادن به جامعه نسبت به توانایی های افراد کم توان ذهنی و توانمندسازی این افراد و خانواده هایشان) را بیان می کند توسط دو تن از داوطلبان مرکز توان یابان دامغان ، سروده و اجرا شد.

.davtalab

// داوطلبان نوزدهمین همایش بازی ها، با المپیک ویژه و وظایف داوطلبان آشنا شدند//

داوطلبان شرکت کننده در نوزدهمین همایش بازیهای المپیک ویژه ایران با حضور در نشستی به میزبانی رییس ، دبیرکل و مدیر ورزشی المپیک ویژه ایران در محل برگزاری این همایش بازیها ، با اهداف المپیک ویژه ایران و وظایف داوطلبان آشنا شدند.

به گزارش روابط عمومی المپیک ویژه ایران ، در این نشست که بعد از برگزاری مراسم افتتاحیه نوزدهمین همایش بازیهای المپیک ویژه ایران و با برنامه ریزی کمیته های فنی و اجرایی تشکیل شد ، داوطلبان شرکت کننده در نوزدهمین همایش بازیها ، با کاورهای یک شکل و سبز رنگ که دارای آرم و نشان المپیک ویژه ایران و نام زیبای ” داوطلب ” بر روی آن چاپ شده بود ، شرکت کردند.

دکتر ” اصغر دادخواه ” رئیس المپیک ویژه ایران در ابتدای این جلسه ، خطاب به داوطلبان گفت: شما که لباس سبز داوطلبان المپیک ویژه ایران را پوشیدید، در درجه اول ، باید بدانید که برای چه کاری ، “داوطلب ” شده اید. .وی افزود : در این نشست ، ما برایتان توضیح می دهیم و شما نیز ضمن توجه و پیگیری موضوع در این جلسه ، می توانید با مراجعه به وب سایت المپیک ویژه ایران (www.soiran.ir)  ، نسبت به ” المپیک ویژه ” و وظایف داوطلبان آگاهی یابید. ایشان با نشان دادن اولین شماره از کتابنامه المپیک ویژه ایران آنرا بهترین راه برای کسب اطلاعات راجع به المپیک ویژه معرفی کردند. در ادامه فرمودند: ابتدا باید بدانید که شما این توفیق را دارید که بچه های کم توان ذهنی را ببینید و یکی دو ساعت را کنار آنان بگذرانید و هر قدر با این افراد وقت بگذرانید، خیلی چیزها از آنان یاد می گیرید ، همانطور که من ” صبوری ” را از این افراد یاد گرفتم .

رییس المپیک ویژه ایران با اشاره به شرکت افراد کم توان ذهنی عضو المپیک ویژه در ۱۴ دوره بازیها و همایش بازی المپیک ویژه جهانی در خارج از کشور، افزود: ما این توفیق را داشتیم که این افراد را به مسابقات جهانی ببریم و خانواده ها نیز به ما اعتماد کردند و فرزندانشان را به ما سپردند و در واقع ، در تمام ابعاد می بینیم که خانواده ها ، المپیک ویژه را اداره می کنند.

وی با تاکید بر این نکته که همه ما ، داوطلب هستیم ، ادامه داد: فعالیت ما ، از روی خواست و نیت خودمان است و در المپیک ویژه ، سمت های رییس و مدیر مطرح نیست بلکه همه در مرحله اول ، داوطلبیم .

وی اظهارداشت : اگر خانواده ای این سئوال برایش پیش می آید که “چرا من باید این فرزند کم توان را داشته باشم” چه پاسخی برایش خواهیم داشت؟، ما باید تسهیل کننده مشکلات او باشیم و اولین کاری که باید انجام دهیم ، تغییر دیدگاه خانواده و جامعه نسبت به این افراد دارای اختلال ذهنی و هوشی است . وی تاکید کرد که داوطلبان با هر سطح توانایی می توانند به تغییر و تحول نگرش ها در جامعه کمک کنند .

*****

دکتر علی کاشی دبیر کل المپیک ویژه ایران در ادامه این نشست ، با طرح این سئوال که ” هدف ما از برگزاری مسابقات چیست ؟ ” ، گفت: ما چندین میلیون کم توان ذهنی در سطح جهان داریم و کشورهای جهان به این فکر کردند که چکار کنند که توانایی این افراد از طریق ورزش ، به جامعه نشان داده شود و از این روش ، به توانبخشی و سلامت جسمی آنان کمک کنند تا آنان نیز بتوانند در جامعه ، زندگی مستقلی داشته باشند.

دکتر ” علی کاشی ” در خصوص وظایف داوطلبان المپیک ویژه نیز خطاب به آنان اظهارداشت:  به دنبال پست و مقام نباشید بلکه باید جایگاه داوطلب را خودتان پیدا کنید و کمک و یاری رساندن به هر شکلی به افراد کم توان ، وظیفه داوطلبان  را تشکیل می دهد.  وی افزود: زمانی ، از آسیب دیدگی فرد کم توان جلوگیری می کنید و با مراقبت از او ، تلاش می کنید تا او بتواند ورزش را ادامه بدهد. زمانی دیگر با برقراری ارتباط با خانواده این افراد که گاهی صبوری خود را از دست می دهند ، و با گفتار و رفتارتان می توانید به آنان آرامش بدهید و به نوعی کمکشان کنید.  وی تاکید کرد که داوطلبان ، خودشان می توانند وظایف و آنچه را که باید انجام بدهند ، مدیریت کنند.

*****

دکتر ” امیر رحمانی ” مسئول داوطلبان المپیک ویژه ایران، نقش داوطلب را ” تسهیل کننده ” خواند و گفت : راهنمایی ، کمک ، انرژی دادن و آرامش به خانواده ، جزو وظایف داوطلبان است .وی افزود: همانطور که داوطلبان در دیگر کشورها، بعد انسانی فعالیت های خود را توجه می کنند چون معتقدیم ، فرآیندی که شما ایجاد می کنید، مهم است.

دکتر رحمانی با اشاره به اینکه قرار است افراد کم توان عضو المپیک ویژه در سه زمین و زیر نظر ناظران المپیک ویژه و کمیته فنی ، در مسابقات شرکت کنند، ادامه داد: مطمئن هستم ، داوطلبان همانطور که در روز اول همایش ، با انرژی فعالیت کردند ، برای اجرای مسابقات نیز پشتیبانی خوبی خواهند داشت.

*****

یاسر طهماسبی ” مدیر ورزشی المپیک ویژه ایران نیز، هدف المپیک ویژه ایران از برگزاری این همایش بازیها را حفظ  و ارتقای سلامتی و اعتماد بنفس افراد کم توان ذهنی ذکر کرد .او گفت هدف اصلی در بازی های ورزشی، حضور بچه ها است و گروه بندی های ما در هررشته  نیز براساس سن و مهارت ورزشکاران انجام می گیرد.

وی در ادامه این نشست ، داوطلبان شرکت کننده در نوزدهمین همایش بازیهای المپیک ویژه ایران را نسبت به چگونگی برگزاری هر رشته از مسابقات این همایش توجیه کرد و برای پشتیبانی و همکاری داوطلبان  با اعضای کمیته های اجرایی و فنی جهت برگزاری مسابقات ، تقسیم کار میان آنان انجام داد.

*****

حاشیه مراسم

رییس المپیک ویژه ایران در حاشیه این مراسم و در گفت وگو با خبرنگار روابط عمومی المپیک ویژه ایران ، یکی از اهداف المپیک ویژه را افزایش داوطلبان و مسئولانی دانست که با المپیک ویژه آشنا می شوند.

دکتر دادخواه افزود: چون معتقدیم که برای استقلال هرچه بیشتر افراد کم توان در اجتماع ،  نیاز به تغییر نگرش جامعه نسبت به این افراد داریم تا آنان نیز همانند افراد عادی  بتوانند در اجتماع  زندگی کنند و سلامت جسمی ، روانی  و اجتماعی  خود را حفظ  و ارتقا ببخشند.

وی  یکی از راهکارهای تحقق اهداف المپیک ویژه را سرمایه گذاری روی داوطلبان و توجیه آنان نسبت به اهداف المپیک ویژه و نیازهای افراد کم توان اعلام کرد و ادامه داد:  داوطلبان ما در جلسات و در همنشینی با افراد کم توان یاد می گیرند که ” کمک کردن ” به معنی ” دلسوزی ” نیست ، بلکه باید برای افراد کم توان ، مهارت آموزی داشته باشند و این مهم حاصل نمی شود مگر اینکه خود داوطلبان  به دنبال کسب مهارت  باشند.

*****

خبرنگار روابط عمومی المپیک ویژه  ایران همچنین در حاشیه این مراسم ، با رییس مرکز توان یابان دامغان و یکی از نمایندگی های المپیک ویژه ایران در شهرستان دامغان که  با همکاری مرکز دیگری ، میزبانی نوزدهمین همایش بازیهای المپیک ویژه ایران را به عهده داشت ، به گفت وگو نشست.

” علیرضا خراسانی ” در گفتگو با    خبرنگار روابط عمومی المپیک ویژه با اشاره به اینکه از چند ماه پیش و براساس تقویم پیش بینی شده برای برگزاری همایش های کشوری ، برگزاری نوزدهمین همایش بازیهای المپیک ویژه ایران به نمایندگی های المپیک ویژه در دامغان سپرده شد ، گفت: ما نیز از همان زمان ، با تشکیل نشست های متعدد با مسئولان حدود ۲۰ نهاد و ارگان دولتی و غیردولتی در استان سمنان و شهرستان دامغان ، ضمن توجیه و آشنایی هرچه بیشتر آنان با اهداف و برنامه های المپیک ویژه ایران ، نسبت به جذب حامیان نوزدهمین همایش کشوری ، اقدام کردیم.

وی از مرکز ترویج و توسعه تکنولوژی رسول اکرم (ص) دامغان ، دانشگاه دامغان ، دانشگاه آزاد اسلامی این شهرستان ، اداره کل بهزیستی استان سمنان ، اداره بهزیستی شهرستان دامغان ، اداره ورزش و جوانان ، سازمان میراث فرهنگی ، شهرداری و شورای شهر ، راه آهن ، نیروی انتظامی ، نیروی مقاومت بسیج ، شبکه بهداشت و درمان ، اورژانس ، جمعیت هلال احمر و آموزش و پرورش شهرستان دامغان ، به عنوان حامیان برگزاری نوزدهمین همایش بازیهای المپیک ویژه ایران نام برد.

وی تصریح کرد که خدمات این نهاد ها و ارگانها بصورت رایگان و یا با تخفیف های ویژه همراه بود تا بتوانیم بهترین خدمات را در جهت رفاه شرکت کنندگان ، با کمترین هزینه ارائه بدهیم . خراسانی افزود: تلاشمان بر این بود ، براساس آنچه که در همایش های قبلی دیدیم و می توانست نظر اکثریت شرکت کنندگان را تامین کند و همچنین ابتکار و خلاقیت  داوطلبان جوانی که با مجموعه المپیک ویژه در دامغان همکاری می کنند ، بتوانیم شرایطی را بوجود بیاوریم تا ضمن اجرای برنامه های اصلی این همایش بازیها ، به شرایط افراد کم توان ، خانواده ها و مربیان آنان نیز توجه کرده باشیم .

وی ، سرود ” بچه های بهشت ” با شعار ” من می توانم ” که توسط  دو تن از داوطلبان المپیک ویژه در دامغان سروده و اجرا شد ، تهیه تندیس های خاص نوزدهمین همایش بازیهای المپیک ویژه ایران در دامغان که با نمادهای تاریخی و فرهنگی از این شهرستان و اهداف المپیک ویژه همراه  شد ، را از جمله ویژگی های نوزدهمین همایش بازیها عنوان کرد.

وی همچنین افزود : تلاش کردیم تا با برنامه ریزی هدفمند ، برنامه اعطای مدال  بلافاصله پس از پایان مسابقات و با توجه به اهمیت این برنامه و همچنین شرایط  گروههایی که از شهرهای دور در این همایش شرکت کردند و باید تحت شرایط مناسب ، به شهرهای خود بازمی گشتند ، اجرا شود و با  مشارکت  همه جانبه داوطلبان در اجرای تمامی برنامه های همایش ، از برنامه های اصلی و تهیه پوستر همایش  تا پذیرایی و اسکان شرکت کنندگان ، بتوانیم ضمن اجرای با کیفیت نوزدهمین همایش بازیهای المپیک ویژه ایران ، فضایی با آرامش ، رفاه و پر نشاطی را برای شرکت کنندگان ایجاد کنیم .

*****

 مراسم توزیع مدال و اختتامیه

با اتمام مسابقات و ثبت نتایج توسط اعضای کمیته های فنی و اجرایی ، مراسم اعطای مدال  با حضور تمامی مربیان ، خانواده ها و دست اندرکاران  در سالن ورزشی  دانشگاه دامغان و اعطای  مدال به نفرات اول تا سوم این مسابقات و اعطای نشان و لوح تقدیر به نفرات چهارم تا هشتم هر گروه  توسط  مسئولان بهزیستی استان سمنان و شهرستان دامغان وهیات رئیسه المپیک ویژه ایران، اجرا شد.

مراسم اختتامیه نوزدهمین همایش بازیهای المپیک ویژه ایران  نیز پس از اجرای مراسم اعطای مدال ها و نشان های المپیک ویژه ایران توسط مسئولان  و با شرکت  ورزشکاران ، خانواده های آنان ، مربیان ، اعضای کمیته های اجرایی و فنی و داوطلبان  که یک صدا سرود ” بچه های بهشت ” با شعار ” من می توانم ” را می خواندند در سالن ورزشی دانشگاه دامغان ( محل برگزاری مسابقات ) برگزار شد.

مسابقات با گروه بندی ورزشکاران براساس سن و مهارت آنان با شور و هیجان برگزار شد و به نفرات اول تا سوم این مسابقات ، مدال و به نفرات چهارم تا هشتم هر گروه ، نشان و لوح تقدیر المپیک ویژه ایران اعطاء شد.

مراسم اختتامیه نوزدهمین همایش بازیهای المپیک ویژه ایران با اجرای مراسم اعطای مدال توسط مسئولان شهر دامغان و استان سمنان که در این مراسم حضور داشتند و با شرکت  ورزشکاران ، خانواده های آنان ، مربیان ، اعضای کمیته های اجرایی و فنی و داوطلبان در سالن ورزشی دانشگاه دامغان ( محل برگزاری مسابقات ) برگزار شد.

** عکس های همایش را بصورت دسته بندی شده در اینجا ببینید.

انتهای پیام /

تهیه و تنظیم خبر: نعیمی پور

عکاس : صحت

۱

افتتاحیه نوزدهمین همایش بازی ها-دامغان۳۴۵۶

 

 

فهرست